Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Weizen najlepszy na lato!

Kiedy temperatura za oknem sięga w cieniu trzydziestu stopni, a nad budynkami unosi się falujące powietrze przychodzi czas na klasyczne jasne piwo pszeniczne.  Prym wiodą tu piwa czeskie i niemieckie, ale sporo jest też naszych rodzimych przykładów oraz propozycji ze wschodu. W tym zestawieniu przyjrzymy się sześciu piwom, czterem z Niemiec i po jednym piwie pszenicznym z Czech i Litwy. Zobaczymy które z nich okaże się najlepsze!

Czym jest piwo pszeniczne?

W powszechnej świadomości mówiąc o piwie pszenicznym mamy na myśli jasny, orzeźwiający trunek pachnący jak goździki i banany. Ten konkrety gatunek piwa pszenicznego nazywa się Hefeweizen, Weizen lub Weissbier, w zależności od miejsca jego pochodzenia. Jest to piwo górnej fermentacji, czyli do jego produkcji używa się specjalnych drożdży pszenicznych górnej fermentacji pracujących w relatywnie wysokich temperaturach (powyżej 15°C). To właśnie drożdże odpowiadają za ten specyficzny bananowo-goździkowy, a czasem nawet brzoskwiniowy smak. Natomiast rześkość, wytrawność i specyficzna, pełną faktura biorą się ze słodu pszenicznego, którego według prawideł stylu w procesie produkcji należy użyć ponad połowę, resztę może stanowić inny jasny słód, najczęściej jest to słód pilzneński.

Tucher - Helles Hefeweizen

Browar należący do międzynarodowego koncernu dr.Oetker. Spójrzcie do szafek w kuchni, na pewno znajdziecie coś z czerwono-niebiesko-białym logo. Firma dr.Oetker specjalizuje się w produkcji sypkich, słodkich półproduktów, a browar Tucher warzy piwo pszeniczne od XVII wieku.

Erdinger - Weisbier

Największy browar warzący piwo pszeniczne! według informacji jakie udało mi się znaleźć browar Erdinger warzy około 1.5 mln hl piwa pszenicznego rocznie. To prawie tyle co browar Perła! (dane na 2018 rok). Czy tak duża produkcja pozwala na zachowanie wysokiej jakości? 

Primator - Weizen

Markę Primator wszyscy w Polsce bardzo dobrze znają. Jedni z winy powodu Primatora 24, czyli ciemnego, mocnego lagera, inni cenią sobie Primator Weizen niedrogie piwo pszeniczne. Jak jednak wypada ono na tle droższej konkurencji?

Franziskaner - Weisbier

Piwo pszeniczne spod znaku mnicha, warzone w niemieckim Monachium. Etykieta w zasadzie nie uległa zmianie, pamiętam to piwo z dawien dawna, mnich cały czas tam był. Franziskaner - Weisbier to najdroższe z prezentowanych dziś piw, ale czy cena oznacza wysoką jakość? 

Švyturys - Baltas White Hefeweizen

Jedyny literwski przedstawiciel w tym teście. Pięknie opakowany i niedrogi Baltas White to de facto piwo z koncernu Carlsberg gdyż ta duńska grupa jest właścicielem browar Švyturys.

Maisel Bayreuth - Maisel's Weisse

Ostatnie w tym zestawieniu i kolejno piwo z Niemiec tym, razem z browaru z Bayreuth znajdującego się w Bawarii niedaleko Norymbergii, kilkadziesiąt kilometrów od czeskiej granicy. Browar ten warzy około 400 tys hl piwa rocznie. W polskich sklepach kosztuje ono około 7 zł, więc dość sporo jak na piwo pszeniczne.

Wnioski z degustacji

Piwo pachnące goździkami i bananami nie musi być drogie! Moim skromnym zdaniem w tym zestawieniu najlepszym piwem pszenicznym jest Primator Weizen. Piwo z czeskiego Nachodu kosztuje w polskich sklepach niecałe 5 zł, co stawia je w czołówce pszeniczniaków za dobre pieniądze. Do sprawdzenia jest jednak jeszcze sporo bananowo-goździkowych propozycji, także od naszych rodzimych browarów, więc jak tylko nazbiera się odpowiednia ilość materiału powstanie kolejny wpis!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)