Dawne browary - browar Janów Lubelski
zdjęcie ze strony tnn.pl |
W obozie wojskowym pod Bełzem, w 1377 roku, podczas odwetowej wyprawy Węgrów i Polaków na Litwinów, Król Ludwig Węgierski nadał, za zasługi, braciom Dymitrowi i Iwanowi z Klecia, ziemie Gorajską wraz z zamkiem i wsiami Stróża, Wyżnica, Kraśnik i Rzeczyce. Jest to o tyle istotny fakt, iż w skład ziemi Gorajskiej wchodziła też wieś Biała. Tym samym, stała się ona własnością prywatną Dymitrija. Od roku 1540 wieś, po licznych sukcesjach, przeszła w ręce rodziny Górków. W XVI wieku wieś miała według zapisków 38 łanów ziemi, czyli około 650 ha. Był w niej młyn, ruda i dwa stawy hodowlane. W zapisach jest też wymieniona karczma z browarem. Ostatni przedstawiciel rodu Górków umiera bezpotomnie w 1592 roku. Ponieważ Górkowie pochodzili z okolic Poznania, to po Górkach właścicielem, na 4 lata, zostaje wojewoda poznański Paweł Trojanowski. Później Obszar, na którym znajdowała się interesująca nas wieś, od wojewody poznańskiego wykupuje Jan Zamoyski.
herb Zamoyskich |
W czasie pierwszego rozbioru Polski, miasto trafia pod panowanie austriackie, by po czterech latach, w ramach porozumienia, znaleźć się znów w granicach Rzeczpospolitej. Niestety w 1795 roku tereny ordynacji ponownie zostają włączone do Austrii, a mieszkańcy przeżywają trudny okres represji. Na początku XIX wieku w mieście wybucha największy w dotychczasowej historii pożar, który niszczy 71 budynków. Aby na nowo pobudzić miasto, władze ordynacji sprowadziły do niego kilkudziesięciu sukienników, dla których wybudowały sukienniczą osadę i dwie fabryki.
W roku 1817 na mocy porozumienia Zamoyskich z Konstantym Pawłowiczem Romanowem, władze administracyjne i sądowe zostały przeniesione z Zamościa do Janowa. Ten zabieg sprawił, że Janów stał się nowym centrum administracyjnym ordynacji Zamoyskiej. W połowie XIX wieku w mieście wybrukowano główne ulice i rynek, a także uregulowano bieg rzeki Białki. Do powstania styczniowego w mieście działały liczne puby i zajazdy oraz dwie fabryki sukiennicze i szkoła. Kolejny pożar wybuchł w mieście w 1880 roku trawiąc około stu budynków. Na początku wieku XX w Janowie powstała straż pożarna.
Początek ubiegłego wieku, a konkretnie rok 1907, to najbardziej interesująca nas data. W tym roku, 44 mieszkańców Janowa Lubelskiego powołało do życia spółkę Janowski Browar Udziałowy. Wśród założycieli byli m.in.: Aleksander Kociołowicz, Rogoscy, Kamińscy, Kędra, Stodulski, Moszczyński, Krysteli, Kuliński, Pyć i Siwkiewicze. Udało im się zebrać kapitał w złocie, o wartości 12 500 rubli. W 1909 roku kapitał został podwyższony do 32 000 rubli. Żeby zobrazować tą kwotę podam dla przykładu, ze kwalifikowany pracownik browaru zarabiał około 17 rubli miesięcznie. Zakład został zbudowany tuż przy źródle wód mineralnych, co stanowiło podstawę jego funkcjonowania. Piwo zaczęto warzyć w 1909 roku i do II wojny światowej browar pracował nieprzerwanie. Niestety po jej wybuchu uległ dewastacji i spaleniu. Niemieccy okupanci przeznaczyli pomieszczenia browaru, na zakład przetwórstwa warzyw i owoców. Dwaj udziałowcy, Hipolit Kędra i Aleksander Mucha postanowili odbudować browar, wykładając znaczne środki na ten cel. W zamian za to, otrzymali zakład w dzierżawę na 20 lat. Browar wznowił produkcję już w 1942 roku. W zakładzie rozlewano również wody gazowane. Po wojnie, 2 maja 1953 roku, zakład został przymusowo włączony pod zarząd Lubelskich Zakładów Przemysłu Terenowego dla Janowskich Zakładów Spożywczych. 9 lat później, na mocy orzeczenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości, browar został ostatecznie upaństwowiony. Kolejną ważną datą w historii janowskiego zakładu był rok 1975. Wtedy to, został przejęty, przez Zakłady Piwowarskie w Łańcucie (późniejsze Zakłady Piwowarskie Leżajsk). Na części placu browarnego zbudowano Janowskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Terenowego, a później były tu placówki Fabryki Maszyn i Huty Stalowa Wola.
Źródła:
http://www.szpitaljanowlubelski.pl/index.php/historiaszpitala/73-historia-janowa-lubelskiego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Biała_Pierwsza_(województwo_lubelskie)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Górkowie
http://turystyka.wp.pl/title,Janow-Lubelski,wid,15577455,wiadomosc.html?ticaid=113484
http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=91799
http://pl.wikipedia.org/wiki/Browar_Janów_Lubelski
http://teatrnn.pl/leksykon/node/1989/janów_lubelski_–_historia_miasta
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/janow-lubelski/3,historia-miejscowosci/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Goraj_(województwo_lubelskie)
http://gulikbeer.com.ua/janow-lubelski/janowski-browar.html
http://edu.gazeta.pl/edu/h/Browar+Janów+Lubelski
http://www.roztocze.com/content/view/59/0/
http://www.janowlubelski.bip.lublin.pl/upload/pliki/LPR_aktualny__pazdziernik_2010.doc
http://www.birofilia.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=20
Komentarze
Prześlij komentarz