Huta Piwa (w browarze Stary Kraków) - Urocze (Summer Ale)

Urocze jest piwem uwarzonym specjalnie dla i przez sklep piwny Huta Piwa, znajdujący się przy alei Solidarności (dawniej aleja Lenina) w krakowskiej Nowej Hucie. Wcześniejsze wyroby były warzone w nowohuckim browarze Twigg lecz tym razem piwowar (i właściciel w jednej osobie) wybrał się do małopolskiego Wronina do browaru Stary Kraków. Tak powstał Summer Ale o nazwie Urocze. Nazwa nawiązuje oczywiście do jednego z osiedli "starej" Nowej Huty. Na osiedlu znajdują się 3 przedszkola i zespół szkół budowlanych, a także budynek pionu obsługi klienta biznesowego Telekomunikacji Polskiej. Urocze graniczy od północy z osiedlem Górali i ul. Żeromskiego, od zachodu z osiedlem Teatralnym i ul. Ludźmierską (dawniej ul. Karola Marksa), od wschodu z osiedlem Słonecznym i Aleją Róż, a od południa z osiedlem Zgody i ul. Rydza Śmigłego (dawniej ul. Armii Radzieckiej). Znajdziemy tam typową dla Nowej Huty, pękną, prostą i funkcjonalną  zabudowę Socrealistyczną.
Teraz parę słów o samym piwie. Summer Ale Urocze chmielone tylko jedną odmianą chmielu, Citra, dostarcza nam cytrusowych i delikatnie słodkich mydlanych nut aromatycznych, Po ogrzaniu w aromacie pojawia się także wyraźny akcent trawiasty i plątający się w tle, słodki akcent ananasowy. Ten ostatni walczy o miano trzeciego na planie z aromatem maślanym/diacetylowy. W smaku dominuje gorzka chmielowość, połączenie akcentów trawiastych i cytrusowych w typie limonki oraz wyraźna podbudowa słodowa. Jest także przyjemna, gładkość, być może pszeniczna, choć co do tego czy pszenicy użyto podczas warzenia nie mam pewności. Gładkość odbioru potęguje także niezbyt wysokie nagazowanie piwa. Po dłuższym pociamkaniu retronosowo daje się wyczuć przyjemną nutę jasnego pieczywa. W gardle na długo pozostaje trawiasty, chmielowy posmak, który co jakiś czas wzbogaca słodkie, ananasowe odczucie. 

Generalnie rzecz biorąc piwo jest naprawdę smaczne i z pewnością ugasiłoby pragnienie w gorący letni dzień, dostarczając przy okazji odrobinę przyjemności i relaksu. Wyobrażam sobie (jak to ja), że siedzę gdzieś w jednym z nowohuckich parków, dajmy na to w Ratuszowym i czekając na szachową turę swojego kolegi popijam taki oto tutejszy trunek. Coś pięknego, szkoda że lato skończyło się tak nagle..

Subiektywna ocena:
Wygląd: 7.5/10
Aromat: 7.5/10
Smak: 8/10
Uczucie w ustach: 8/10

Parametry:
Alk. wag. 11%
Alk. obj. 4.5%
Rodzaj: Ale
Styl: Summer Ale
Kraj: Polska
IBU: 28

Skład: woda, słody: Pilzneński, Carapils, pszenica, chmiele: Citra, drożdże: US-05

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)