browar Okocim - Mistrzowski Porter (Porter Bałtycki)

Obejrzałem niedawno video degustację Tomka Szultza z Browaru Gdynia (vel Baba Jaga), dotyczącą Mistrzowskiego Porteru z Okocimia i muszę przyznać, ze byłem zbudowany tak dobrą oceną. Wcześniej zdarzało mi go brać ze sklepowej lodówki jako czasoumilacz do filmu czy na imprezę, więc jest to produkt wielokrotnie przeze mnie sprawdzony. Teraz przyszedł czas by piwo trafiło do jakże zacnego grona piwnych kajzerek! To zaskakujące, że w tak wielkim browarze udało się uwarzyć naprawdę solidny porter. Uprzedzając nieco fakty muszę zgodzić się z Tomaszem, że nie ma się tu do czego przyczepić, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę.

Gęsty płyn o barwie zbliżonej do brązu z ciemnobursztynowymi przebłyskami zdobi gęsta, wysoka poszarpana piana, która to tu, to tam pęka, tworząc ogromne wyrwy w beżu. Kilka minut później czapa redukuje się do około pół centymetrowego kożuszka, co i tak jest dobrym wynikiem biorąc pod uwagę niemal 9% woltażu. A skoro już przy liczbach jesteśmy, to etykieta informuje nas iż piwo ma 22 stopnie ekstraktu i 38 IBU goryczki, czyli wyjątkowo wysoko jak na koncerniak. Trunek pachnie dobrze, na pierwszy plan wybijają się rodzynki i wiśnie w czekoladzie, coś jakby nadziewana pralinka. Aromat niestety nie jest zbyt intensywny, co zaliczam na mały minus. 22 stopnie ekstraktu skutkują tym, że podczas nalewania przez krótką chwile możemy obserwować piękny efekt kaskadowego budowania się piany. Po ogrzaniu, czy też solidnym zamieszaniu do bukietu aromatycznego dołącza silniejsza mleczna czekolada i wyczuwalny alkohol, który jednak nie przeszkadza w odbiorze. Na etykiecie znajdziemy także informację że w aromacie powinien pojawić się akcent dębowej beczki, no cóż, powiedzmy sobie szczerze, nie ma go tu. W smaku wyraźnie dominuje bombonierowa słodycz. Po solidnym ogrzaniu wychodzi coś co kojarzy się ze słodkim sosem sojowym.

Etykieta w kwestii goryczki nie kłamie, jej poziom rzeczywiście może wynosić 38 IBU. Ziołowo-palona nuta we właściwy sposób uzupełnia pozostałe słodkie akcenty, dzięki czemu Mistrzowski Porter jest nieźle zbalansowany.

Subiektywna ocena:
Wygląd: 8/10
Aromat: 7.5/10
Smak: 8/10
Uczucie w ustach: 7/10

Parametry:
Alk. wag. 22%
Alk. obj. 8.9%
Rodzaj: Lager
Styl: Porter Bałtycki
Kraj: Polska
IBU: 38

Skład: woda, słody: monachijski, karmelowy, palony chmiele: ? drożdże: ?

Komentarze