browar PiwoWarownia - Córka młynarza (American Wheat)

Matka natura zdaje się nie zwracać uwagi na to, że wakacje już się kończą i raczy nas iście saharyjskimi upałami. Ze zbożem podobno wcale nie jest tak źle jak mówią w telewizorze, a młyny pracują pełną parą. Podobno w jednym z nich pracuje także córka młynarza. Dziewczyna o słonecznej cerze i gęstej jak owsianka fryzurze. Gdy kończy pracę, rozplata swój warkocz i spłukuje z niego biały pył, a potem idzie do domu. Na tym jednak nie kończy się jej codzienny rytuał. Gdy pogoda sprzyja, bierze z lodówki swój ulubiony napój, wychodzi na zewnątrz i siada na trawie delektując się sielską przyrodą i złocącym się w świetle zachodzącego słońca ścierniskiem. 


Córka Młynarza bardzo lubi swoją pracę a jej ulubiony napój nie pozwala jej o niej zapomnieć. Słoneczna, żółta barwa i drobniuteńkie bąbelki wyglądają jak wnętrze młyna do którego przez szparę wpadł snop światła i oświetlił unoszący się w powietrzu zbożowy miał. Niska, śnieżnobiała piana wygląda jak pokryta pyłem drewniana podłoga. Młynarka siedzi wpatrzona w zachodzące słońce i co jakiś czas przybliża pokal do ust. Przed każdym łykiem dociera do niej grapefruitowo-cytrynowy zapach wymieszany z odrobiną typowej dla pszenicy zbożowości. Daleko w tle kołata się także, nadająca głębi maślana nuta. W miarę ogrzewania do dominującego cytrusowego aromatu dołączają także tropikalne, słodsze owoce. Przy cykających w około świerszczach dziewczyna delektuje się orzeźwiającym napojem. Cytrynowo-pszeniczna kwaśność potęgowana jest grapefruitową, średnio intensywną goryczą. Po chwili dołącza do niej tropikalno-zbożowa słodycz. Piwo nie jest bardzo złożone, ale jest niesamowicie orzeźwiające, lekkie, ale nie wodniste. Kwaskowate uczucie utrzymuje się długo, ale córka młynarza to twarda dziewczyna, da sobie radę. 

Czerwieniejąca tarcza słońca powoli zbliża się do pobliskiego pagórka i opada na sterczącą ze ścierniska słomę. Wygląda to jak gdyby wielki jeż niósł na swoich plecach dojrzewające jabłko, a może to czerwony grapefruit?

Subiektywna ocena:
Wygląd 7/10
Aromat 8/10
Smak 8.5/10
Uczucie w ustach 8/10


Parametry:
Alk. wag. 12%
Alk. obj. 4.8%
Rodzaj: Pszeniczne
Styl: American Wheat
Kraj: Polska

Skład: woda, słód jęczmienny i pszeniczny, chmiele Citra i Amarillo, drożdże US-05.

Bardzo pozytywne odczucia zaburza nieco duża ilość osadu drożdżowego, ale ponieważ piwo zostało uwarzone w odnowionym browarze Gryf w Szczyrzycu to myślę, że można przymknąć na to oko i poczekać do kolejnego wypustu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)