BeerWeek Festival 03 - Festiwale na stadiony! (Kraków)

Jest! Nareszcie! Jabadabaduu! W Krakowie znów odbyło się święto piwa! Tłum wyposzczonych krakowskich spijaczy czekał na to półtora roku (tak, wiem Cracow Craft Beer Fest... forget it). Tak długa przerwa była spowodowana koniecznością zmiany lokalizacji festiwalu. Poprzednia miejscówka już nie istnieje, a na jej terenie wyrasta nowe osiedle. BeerWeek Festival 02 był jedną z ostatnich imprez przed wyburzeniem obiektu. Znalezienie nowego miejsca okazało się sporym wyzwanie, ale udało się. Wzorem Warszawskiego Festiwalu Piwa impreza odbyła się na stadionie i trwała 3 dni.

Festiwale na stadiony!
Wyremontowany 7 lat temu stadion Klubu Sportowego Cracovia może pomieścić ponad 16 tysięcy kibiców, ale na potrzeby festiwalu udostępniona była jedna trybuna o pojemności 2033 krzesełek. Oprócz tego na sąsiadującym ze stadionem trawniku rozlokowano strefę food truck, scenę, kino letnie i leżaki czyli wszystko co niezbędne do miłego spędzenia kilku godzin z piwem pod chmurką. Samo piwo polewane było w większości na terenie znajdującym się pod trybuną, ale kilka stoisk rozstawiono także w strefie chillu obok food trucków. Z kwestii technicznych warto jeszcze zauważyć, iż sam przepływ ludzi był naprawdę nieźle zorganizowany i nawet wąskie gardło znajdujące się przy wejściu przed scenę nie korkowało się. Wnioski zatem nasuwają się same: festiwale na stadiony! 

3 dni
Niezmiernie rzadko zdarza mi się brać udział w festiwalu od początku do końca. W zasadzie tylko na pierwszej edycji BeerWeek-a miałem taką możliwość. Tym razem jednak stadion Cracovii odwiedziłem 3 razy i spędziłem tam łącznie jakieś 10 godzin. Zgodnie z przewidywaniami frekwencja rosła z każdym dniem. W czwartek przybyły na ul. Kałuży najbardziej spragnione okazy oraz Ci, którzy następnego dnia nie musieli wcześnie wstawać. Piątek to już rosnąca z godziny na godzinę rzesza ludzi zainteresowanych piwnym kraftem. W sobotę impreza rozpoczęła się o 12 i ze względu na warunki pogodowe mogę podejrzewać, że od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Faktem jest, że po godzinie 20 festiwal przeżywał oblężenie i ludzi było tam zdecydowanie więcej niż w poprzednich dniach. Jeśli miałbym strzelać to w sobotni wieczór na stadionie mogło być jednorazowo z półtora, dwa tysiące gości (ciekawe czy mój strzał się potwierdzi i czy będą jakieś statystyki wejść, hihi). Byli też tacy którzy odwiedzili kraftowe wydarzenie po raz pierwszy. Ja sam zapoznałem z rzemieślniczym piwem trzy osoby z czego jestem dumny =]. 

Podsumowując, za BeerWeek Festival-em 03 już zaczynam tęsknić, to była świetna impreza!

Konkurs Jepiwkowy
Jak będzie w piwie? To jedna z popularniejszych grup facebookowych zrzeszająca ludzi ogarniających piwny kraft. W momencie w którym piszę te słowa fanpage liczy sobie ponad 8200 członków. W tym roku oprócz konkursu na najlepsze polskie piwo craftowe użytkownicy mogli wybrać styl, w którym zostanie uwarzone pierwsze oficjalne piwo grupy. Drugiego dnia festiwalu, zupełnie przypadkiem na stoisku PiwoWarowni miałem możliwość uczestniczyć w wielkim finale tego konkursu. Piwowarzy domowi zrzeszeni w grupie nadesłali swoje propozycje w stylu RIS, a do finału weszły dwa piwa:
  • RIS z wanilią, marcepanem i szafranem, autorstwa browaru domowego Hołda Chmielu (na zdjęciu po lewej)
oraz
  • RIS z wanilią macerowaną w rumie, autorstwa Jana Waloszczyka (Okropny Browar) (na zdjęciu po prawej)
Pierwsze miejsce zajął ten drugi i to właśnie to piwo zostanie uwarzone przez PiwoWarownie w Szczyrzycu. Gratulacje!

Ogólnie rzecz biorąc
BeerWeek Festivl 03 było wydarzeniem, którego żaden miłośnik dobrego piwa nie mógł przegapić, a stadion to idealne miejsce na taką imprezę. Przy dobrym piwie można było spotkać się ze znajomymi, porozmawiać, obejrzeć film (o 22 zaczynało się kino letnie), posłuchać ciekawych wykładów traktujących o szeroko pojętej branży piwnej oraz oczywiści skosztować przeróżnych piw, od nowofalowych pilsów przez belgijskie pszenice po RISy. Całość okraszona solidną dawką relaksu i świetnego jedzenia. Ja z utęsknieniem będę oczekiwał informacji o kolejnej edycji!

GALERIA













Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)