browar Zwierzyniec - Roztoczańskie Dymione (Rauchbier) wersja kranowa

Miałem tę niewątpliwą przyjemność zdegustować u źródła, czyli w Perłowej Pijalni Piwa w Lublinie cztery piwa z browaru Perła/Zwierzyniec, w tym dwie nowości. Przyjemność była tym większa, że nie było żadnej wpadki, a oceniane dzisiaj Roztoczańskie Dymione jest naprawdę bardzo udanym piwem, zarówno w wersji kranowej jak i butelkowej. Mimo iż w "perłowej" zacząłem od Pilsa to jednak palmę pierwszeństwa na blogu ma lżejsza z nowości.


Raucbier ze Zwierzyńca prezentuje się bardzo dobrze jak na swój styl. Kolor głębokiej miedzi i solidna, drobno oczkowa piana w kremowym kolorze zachęcają do spożycia. Piwo wydaje się być klarowne. Aromat wywołuje uśmiech na twarzy! Świeża, porządnie uwędzona szynka. Aromat przywodzi mi na myśl małą lokalnej wędzarni, która zaopatruje w najlepsze mięsne wyroby, sklepy w kilku okolicznych wioskach. Powiem więcej, moja zamrażarka pełna jest właśnie takich produktów, gdyż w takiej wędzarni mam przyjemność zaopatrywać się od czasu do czasu. Oprócz nut szynkowych na początku niewiele się dzieje, po ogrzaniu w tle pojawia się lekka nuta trawiasta, szyszkowa. Piwo w smaku początkowo jest lekko wytrawne, lecz po krótkiej chwili pojawia się kontrująca słodycz, która szybko zmienia się w słodką szynkową wędzonkę. Wędzoność jest bardzo intensywna, przyjemna i pozostaje w ustach przez długi czas. Po ogrzaniu w piwie pojawia się sporo zbożowości i nieco trawiasto-szyszkowych akcentów. W tle gra również nuta przypalanego karmelu. Kilka chwil po przełknięciu wędzona słodowość ustępuje miejsca części trawiastej co w rezultacie bardzo ładnie ze sobą współgra. Posmak niestety szybko traci na intensywności. 


Ogólnie rzecz biorąc piwo idzie w stronę słodką a nie wytrawną. bukiet aromatyczny nie jest zbyt złożony, ale jest bardzo przyjemny i intensywny. W smaku piwo ma zdecydowanie więcej do zaoferowania, tło trawiasto-karmelowe świetnie komponuje się z wędzonością. Piwo jest dość lekkie, nie zapycha, a wysycenie nie przeszkadza. Myślę, że na jesienne długie wieczory to bardzo trafny wybór.


Subiektywna ocena:
Wygląd 7.5/10
Aromat 8./10
Smak 8.5/10
Uczucie w ustach 6.5/10

Parametry:
Alk. wag. 12.5%
Alk. obj. 5.2%
Rodzaj: Lager
Styl: Rauchbier
Kraj: Polska
IBU: 20

Składwoda, słody wędzony, monachiski, karmelowy, barwiący i zakwaszający, chmiel Marynka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)