Browar Van Den Bossche - Anno 1907 (belgijskie Ale)

Trzecim i ostatnim piwem z serii Buffalo jest klasyczne belgijskie Ale, Anno 1907. Piwo podobnie jak Belgian Bitter posiada sporą ilość zawiesiny drożdżowej i nieco mniej alkoholu, przy porównywalnym ekstrakcie. To oznacza, że piwo będzie miało bardziej delikatny charakter i większą słodowość. Myślę, że jest to dobre zwieńczenie ciekawej serii. Będę ją dobrze wspominał, a do zepsutego Belgian Stouta na.pewno kiedyś wrócę.

Zaczynajmy. Pierwsze co zwraca uwagę to spora ilość pływających drobinek drożdżowych. Piwo ma barwę miedzianą. Wysycenie pracuje całkiem energicznie w całej objętości, podbudowując beżową czapę piany. Piana zbudowana jest w większości z drobnych i średnich pęcherzyków. Po kilku minutach redukuje się do rozmiarów solidnego, drobno oczkowego kożuszka. Piana na szkle tworzy dobrze wyglądający, w miarę równy lacing. Aromat to w dużej mierze nuty korzenne i słodowe. Te dwie składowe przenikają się tworząc naprawdę bardzo przyjemny, świeży bukiet. Aromat słodowy jest bardzo autentyczny, kiedy zamknąłem oczy przeniosłem się w myślach do dnia w którym uczestniczyłem w warzeniu piwa w browarze Grodzka 15 w Lublinie. Ziołowe i korzenne nuty nasuwają delikatne skojarzenia z angielskimi chmielami. W aromacie pojawiają się też nuty przypalanego karmelu i alkoholowość. Ta ostatnia po ogrzaniu staje się niestety dokuczliwa w aromacie i w smaku. Sam smak jest mocno słodowy, nieco karmelowy z niezbyt szlachetną nutą alkoholu. W tle przewijają się też nuty ziołowe, bardzo przyjemne. Wysycenie nie przeszkadza. Piwo pije się dość gładko, wysycenie jest drobne, nie za wysokie. Alkohol przez chwilę drapie w gardło, więc można powiedzieć że goryczka jest raczej alkoholowo-ziołowa i nie należy do najprzyjemniejszych. 

Ogólne wrażenia są całkiem pozytywne. Gdyby nie drażniący alkohol mogło by to być najlepsze piwo z serii, a tak jest na drugim miejscu z bardzo dobrą słodowością/ zbożowością i nutami karmelowo-ziołowymi.


Subiektywna ocena:
Wygląd 8/10
Aromat 7.5/10
Smak 8/10
Uczucie w ustach 7/10

Parametry:
Alk. wag. 14%
Alk. obj. 6.5%
Rodzaj: Ale
Styl: belgijskie Ale
Kraj: Belgia

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)