Browar Amber - Johaness (Strong Lager)

Czy wiecie, że astronom Jan Heweliusz, autor między innymi dzieła "Selenografia, czyli opisanie Księżyca", z dziada pradziada trudnił się między innymi browarnictwem? Posiadał nawet własny browar, który dostał w spadku po swoim ojcu. Jego żona otrzymała w posagu dwa domy, w jednym z nich również znajdował się browar . Cóż za rodzinka! Heweliusz należał również do Gdańskiego cechu browarników, co dawało mu pełne prawo do samodzielnego warzenia i sprzedaży piwa. Jego browary znajdowały się w Gdańsku przy ulicy Korzennej. Dla uczczenia pamięci tego wspaniałego astronoma i browarnika, Amber uwarzył piwo o nazwie Johannes. Czy jest ono równie wspaniałe? Przekonajmy się.

Po przelaniu do pokala tworzy się niezła piana, która szybko traci wysokość. Na jej powierzchni tworzą się spore kratery. Ostatecznie do końca degustacji pozostaje tylko grudkowaty kożuszek. Piwo ma barwę głębokiego złota, jest klarowne i ładnie wysycone. średniej wielkości bąbelki spokojnie pracują w całej objętości pokala. Niestety, piana nie pozostawia po sobie żadnego lacingu. Pierwsze uderzenie aromatu było dużym zaskoczeniem in minus. Do mojego nosa dostał się, w jakiś przedziwny sposób, kwas izowalerianowy (żeby nie psuć niektórym lektury, ciekawskich odsyłam TU). Nie było to nic przyjemnego. Na szczęście, ten aromat szybko się ulotnił, a pozostały przyjemne melanoidyny (aromat tostowy/chlebowy), z delikatnie zaznaczoną chmielowością. Po ogrzaniu, z piwa wychodzi przyjemny słodowy czy też karmelowy alkohol. W smaku piwo jest mocno sycące, chlebowe i karmelowe, z delikatną, ale dobrze wyczuwalną kontra goryczkową. W ustach pozostaje uczucie mrowienia, subtelne ściąganie, koźlakowa chlebowość i pełnia. 

Gdyby nie ta wpadka na samym początku piwo byłoby naprawdę nieźle ocenione. Jest wyraziste, sycące, delikatnie rozgrzewające w przełyku. Jednocześnie pije się je przyjemnie i gładko. Myślę, że po prostu miałem pecha z tym kwasem. Nie sądzę, żeby browar Amber pozwolił sobie na sypanie starego, zwietrzałego chmielu do kotła, Heweliusz z pewnością tego nie robił. 

Subiektywna ocena:
Wygląd 7/10
Aromat 6.5/10
Smak 7.5/10
Uczucie w ustach 8/10

Parametry:
Alk. wag. 14.5%
Alk. obj. 6.5%
Rodzaj: Lager
Styl: Jasne Mocne
Kraj: Polska

Skład:
Woda, słód Jęczmienny, chmiele goryczkowy i aromatyczny, drożdże.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)