Browar Binding-Brauerei - Schöfferhofer Dunkels Hefeweizen (Dunkelweizen)

Drugim piwem z browaru należącego do grupy dr. Oetker, będzie ciemna wersja Schöfferhofer Hefeweizen-a. Piwo oczywiście zostało zakupione przy okazji niemieckiego tygodnia w Lidlu. Obie wersje degustowałem w krótkim dostępie czasu, więc "porównania są efektem naturalnym". Otwieramy Schöfferhofer Dunkels Hefeweizen.

W szklance piwo wygląda bardzo dobrze, choć spodziewałem się nieco ciemniejszego trunku. Piana ma kolor złamanej bieli a jej struktura to w większości małe pęcherzyki. Tafla początkowo jest delikatnie pofalowana. Swoim wyglądem przypomina zimowe, ośnieżone pagórki, gdzieś na roztoczu. W miarę upływu czasu czapa redukuje się do półcentymetrowego kożuszka i pozostaje taka do końca degustacji. Piwo jest mocno zmętnione. Nalewałem ostrożnie a mimo to osad drożdżowy spowodował prawdziwą burzę w szklance (cześć osadu pozostała na dnie butelki). Barwa piwa to brudny bursztyn z miedzianymi przebłyskami. Jeśli chodzi o wysycenie to jest ono dość wysokie i pracuje prawdopodobnie w całej objętości szkła. Bąbelki są drobne. Kiedy zbliżyłem nos do piwa uderzył mnie aromat goździków i kwaśna drożdżowość. Podbudowa słodowa ledwo dawała o sobie znać. Smak potwierdzał to co wyczułem w aromacie. Na pierwszym planie goździki i drożdżowość a w tle bardzo subtelny banan i podbudowa słodowa. Cóż, zdecydowanie zabrakło równowagi. Piwo, mimo delikatnego nalewania, było zbyt kwaskowe. Po przełknięciu, w ustach pozostaje przyjemne ściąganie w drożdżowo goździkowym typie. Goryczka w zasadzie nie występuje.

Krótko mówiąc w smaku niewiele się dzieje, jest to piwo jednowymiarowe, choć wciąż poprawne. Kwaskowość jest zdecydowanie większa niż w jaśniejszej wersji i moim zdaniem brakuje tu równowagi. Piwo pije się dość dobrze, uczucie w ustach jest niezłe i tylko niezłe. Na szczęście piwo nie jest wodniste.

Subiektywna ocena:
Wygląd 8.5/10
Aromat 6.5/10
Smak 6.5/10
Uczucie w ustach 6.5/10


Parametry:
Alk. wag. ?%
Alk. obj. 5%
Rodzaj: Pszeniczne
Styl: Dunkelweizen
Kraj: Niemcy

Skład:

Woda, słody Pszeniczny i Jęczmienne , ekstrakt chmielowy, drożdże.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)