Browar Restauracyjny Grodzka 15 - Pils (Pilsner)

Kiedy po raz pierwszy szukałem informacji na temat piw z Grodzkiego browaru w Lublinie, byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. W "stałej" ofercie znajdują się 3 pozycje, wszystkie z nich zostały nagrodzone na różnych festiwalach. Na pierwszy ogień, poszedł najbardziej utytułowany Grodzki Pils. W 2011 roku zdobył drugie miejsce na Chmielakach Krasnostawskich, w kategorii piw 11,1-12,0 Blg. W następnym roku, na festiwalu Birofilia zdobył trzecie miejsce w kategorii Pilsnerów.

Zasiadłem przy stoliku tuż obok warzelni i po chwili przyniesiono mi pokal z mętnym, słomkowym trunkiem. Na wierzchu utworzyła się równa, średnio oczkowa, niezbyt wysoka piana, która dość szybko się zredukowała do rozmiarów skromnego kożuszka, pozostawiając ładny lacing. Liczne małe bąbelki dużymi grupami podążały w stronę piany niczym rozerwany kolarski peleton, utrzymując kożuszek przez cały czas degustacji. W aromacie dało się wyczuć orzeźwiające, bardzo świeże nuty trawiaste i słomkowe. Aromat przywodził na myśl żniwa, ściernisko, skoszoną łąkę i stodołę pełną świeżego siana. Szkoda, że nie jest bardziej intensywny. W ustach, po kilku łykach, pojawiła się wyraźna kwaskowość, w słomkowym typie, równoważona zbożową słodowością. Piwo nie jest wodniste, ale chciałbym, żeby te przyjemne doznania były jeszcze bardziej intensywne. Goryczka była wyraźna, w słomkowym typie. W ustach pozostawało przyjemne, trawiasto-słomkowe ściąganie, które utrzymywało się przez długi czas. 

Piwo było wręcz nieprzyzwoicie smaczne, trafiało w mój gust idealnie. Uwielbiam takie wiejskie, świeże nuty, wyraźną goryczkę i równowagę. Mógłbym tak siedzieć i sączyć je cały dzień. Takiego Pils-a nie znajdziecie w sklepie...może ewentualnie w specjalistycznym, ale to nie to samo. Tutaj siedzi się na przeciwko 10-cio hl-owej warzelni i pije świeżutkiego, pachnącego żniwami, Pils-a. W każdym łyku czuć polską wieś. Poezja!

Subiektywna ocena:
Wygląd 8/10
Aromat 7.5/10
Smak 8.5/10
Uczucie w ustach 8/10

Parametry:
Alk. wag. 11.9%
Alk. obj. 4.9%
Rodzaj: Lager
Styl: Pilsner
Kraj: Polska
IBU: 27

Skład:
Woda, słód pilzneński, chmiele Marynka i Lubelski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)