Browar Wrężel - Stout Owsiany

Czy owsiany stout z nowego browaru Wrężel, smakuje równie pysznie, co zwycięstwo polskich siatkarzy z Brazylijczykami? Zapewne zapaleni kibice podniosą larum "Jak można porównywać piwo z TAKIM siatkarskim thrillerem?!". Ja uważam, że można ;) Nie jestem zapalonym kibicem, ale lubię gdy Nasi wygrywają. To też mój wybuch radości po meczu był raczej stonowany, podobnie było w przypadku nowego owsianego stouta. Zakupiłem piwo w Strefie Piwa w Krakowie wraz z Plonem niebieskim. Stout przyjechał kilka chwil przed moim przybyciem i był jeszcze w kartonach. Rzadko poluję, więc z dumą wyciągnąłem "upolowaną" nowość i wróciłem z nią do domu. 

Zaczyna się mecz, otwieramy stouta. Gęste piwo przelewa się do sniftera tworząc bardzo ładną, drobną, beżową pianę. Po kilku chwilach pomiędzy drobnymi pęcherzykami zaczęły się pojawiać średnie. W rezultacie piana zredukowała się do poziomu solidnego kręgu. Piwo jest w kolorze 58,5 EBC, czyli bardzo ciemny, nieprzejrzysty brąz. Muszę tutaj wtrącić kilka słów pochwały za etykietę, która jest ascetyczna i jednocześnie bardzo bogata w treść! Wszystkie informacje są doskonale czytelne. Niestety nie jest to normą, więc tym bardziej warto to podkreślić. Wróćmy do piwa. Aromat, ciemne palone słody, przypalone ziemniaki z ogniska. w tle delikatnie gra susz owocowy i ziemistość, po ogrzaniu i zabełtanie pojawia się nieśmiało nuta gorzkiej czekolady. W smaku piwo bardzo wyraźnie kwaśne, jak spalony spód ciasta czy ziemniaki z ogniska. Kwaśność utrzymuje się bardzo długo. Na drugim planie można wyczuć delikatną kwaśną  zbożowość. Po ogrzaniu, budzi się do życia delikatna, ledwo wyczuwalna słodycz gorzkiej czekolady. W ustach pozostaje dominujące odczucie kwaśności i delikatna, ale dobrze wyczuwalna goryczka. Wysycenie jest odpowiednie, choć równie dobrze mogłoby być nieco niższe. Degustacji towarzyszy również odczucie oleistości i pełni. 

Ogólne wrażenia są, podobnie jak w przypadku meczu, czyli bardzo pozytywne. Wypicie nie było ani horrorem ani thrillerem. Piwo jest zdecydowanie degustacyjne, do sączenia na długie wieczory. Polecam.

Subiektywna ocena:
Wygląd 8/10
Aromat 8/10
Smak 7/10
Uczucie w ustach 8.5/10

Parametry:
Alk. wag. 11.5%
Alk. obj. 4.5%
Rodzaj: Stout
Styl: Stout Owsiany
Kraj: Polska
IBU 32.2

Skład:
woda, słody Pale Ale, Monachijski I, Pszeniczny jasny, Carafa I, Carafa special III , płatki owsiane, chmiel Chinook, drożdże Fermentis S-04

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)