Browar Pinta - Oto Mata IPA (IPA)


Drugi raz tego wieczoru pojawiam się przy barze żeby przebiec wzrokiem całą ofertę piw. Idąc w jego stronę wpadam na genialny w swej prostocie pomysł "zrobię sobie pintowy wieczór". Zatem moją rozterkę przy barze ograniczyłem do 5-6 piw pinty dostępnych tego wieczoru w Sarmacji. przyglądnąłem się kontrom na butelkach i podjąłem decyzję, O! To-ma-ta IPA, czego mi trzeba! 

Koledzy zza baru już przelewają polską wariację z japońskim zasypem w stylu amerykańskiego India Pale Ale (mieszanka prawie jak w IPA Samurai). Wykorzystuję lepsze oświetlenie przy barze do określenia barwy. Jest słomkowa/jasno żółta, piana bielutka, drobna. Trwa jeszcze przerwa w meczu więc jest czas, żeby zagadać. Rozmowa wędruje w różne rejony życia codziennego ale punktem wspólnym każdego tematu jest piwo (a jakże!). Odruchowo spojrzałem w górę żeby omieść wzrokiem wiszące wzdłuż sufitu włócznie i zauważyłem, że zegar w rogu telewizora wskazuje już czwartą minutę drugiej połowy. Dobrze się rozmawia, ale czas wrócić do loży i sporządzić notatki. Rozsiadam się wygodnie. Mimo upływu czasu w szklance pozostał kilkumilimetrowy kożuszek piany. Po zabełtaniu ze szkła unosi się zrównoważony aromat słodowo-cytrusowy (mandarynki i kwiaty). Da się w nim wyczuć akcenty ananasowo-kwiatowe, wiśniowe i grapefruitowe. W smaku piwo zyskuje profil bardziej grapefruitowy z lekką podbudową kwiatowo-słodową w tle. W ustach odkłada się nieco zadziorna, drażniąca (ale w pozytywnym sensie) kwaskowość i gorzkość. Goryczka jest umiarkowana, krótka i równie zadziorna, natomiast grapefruitowe ściąganie pozostaje przez dłuższy czas co sprawia, że piwo możemy pić długo i delektować się doznaniami jakie z tego płyną. 

Oto Mata IPA jest orzeźwiająca, średnio treściwa, dobrze pijalna, ale przez drażliwość trudno byłoby wypić większą jej ilość. Nie jest to piwo sesyjne niemniej jednak każdy powinien go spróbować.

Część pierwsza - Angielskie Śniadanie

Subiektywna ocena:
Wygląd 8.5/10
Aromat 7.5/10
Smak 7.5/10
Uczucie w ustach 8/10

Parametry:
Alk. wag. 14%
Alk. obj. 5.2%
Rodzaj: Ale
Styl: AIPA
Kraj: Polska

Skład: 
Słody: Pilzneński premium, Płatki ryżowe, Carapils
Chmiele: Pacifica, Simcoe, Mosaic, Galaxy 
drożdże: Safale S-04.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)