browar Perun - Dziedzictwo Marynka (APA)

Witam Państwa bardzo serdecznie w Muzeum Polskiego Chmielu. W naszej ekspozycji znajdują się najciekawsze i najlepsze okazy rodzimych odmian. Dzisiejsze zwiedzanie zaczniemy od niezwykle urokliwej Marynki. Ta smukła piękność narodziła się 28 lat temu z połączenia kwi polskie i jugosłowiańskiej. Młodszym widzom (czytelnikom) przypomnę, że na Bałkanach jeszcze 30 lat temu istniało duże, jednolite państwo z ogromnym potencjałem. Jego problemy zaczęły się w 1980, a rozpad przypieczętowały Niemcy w 1991 roku, uznając jako pierwsze proklamowanie niepodległości przez Słowenię i Chorwację. Chmiel trafił do Polski i stopniowo zwiększał swój areał. Dziś jest to najczęściej uprawiana odmiana. 

Marynka, ze względu na spora zawartość alfa-kwasów (6.5-9%) zaliczana była do chmieli goryczkowych, ale nie brakowało jej także walorów aromatycznych. Wcześniej w Polsce prym wiódł chmiel Lubelski, którego poziom alfa-kwasów oscylował między 3 a 4.5%.  W tym konkretnym okazie Marynka jest jedynym użytym chmielem. Ze szkła rozchodzi się przyjemny trawiasto-żywiczny aromat z wyraźnymi nutami słodkich, mocno dojrzałych winogron, mokrych szyszek sosnowych i ciasteczek korzennych. Nie mogą Państwo samodzielnie tego sprawdzić, ale Ja, chętnie opowiem Państwu o smaku tego trunku. Pierwsze co Państwo by zauważyli to spora treściwość, która jednak nie gryzie się z odczuciem orzeźwienia. Jeśli chodzi o nuty odchmielowe to mamy tu podobnie jak w przypadku aromatu świetnie współgrające ze sobą akcenty ziołowe, leśne, żywiczne i korzenne. Goryczka osiąga poziom średni, jest ziołowo-żywiczna, przyjemna i krótka. Pozostawia długi, delikatnie ściągający posmak, który zanika po kilku dłuższych chwilach. Całości dopełniają odsłodowe nuty ciasteczkowe i herbatnikowe, raczej nie są to akcenty karmelowe. Co ciekawe nasz ekspert stwierdził, że po zaniknięciu akcentów odchmielowych pojawia się jeszcze na chwile nuta ziołowa podobna do chłodnego, długo parzonego rumianku.

Ten cenny eksponat od lat towarzyszy nam podczas wychylania kolejnych kufli piwa i choć czasy się zmieniają, to Marynka wciąż ma nam sporo do zaoferowania, więc nie pozwólmy by pamięć o niej wywietrzała.

Subiektywna ocena:
Wygląd 8/10
Aromat 8.5/10
Smak 8/10
Uczucie w ustach 8.5/10


Parametry:
Alk. wag. 13%
Alk. obj. 5.6%
Rodzaj: Ale
Styl: APA SH 
Kraj: Polska

Skład: woda, słody: jęczmienne, chmiele: Marynka, drożdże


Przejdziemy teraz dalej, do kolejnego...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Które piwo pszeniczne jest najlepsze?! - przegląd Weizen-ów (2018) cz.1

Dawne browary - browar Kujawiak

browar Jabłonowo - Dubel (Doppelbock)